Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
Firma Rehberi

Dernek Kuruluş Süreci Nasıl İlerler

Sivil toplum kuruluşu olarak bizler, dernek kurmayı hedef bilen veya isteyen her kurum ve kişinin ilgili süreçteki tüm prosedür ve süreçlerini daha sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmekte ve sürecin olması gereken doğal seyri ile devam edebilmesi adına meydana gelebilecek problemleri en pratik biçimde çözümlemekteyiz.

Dernek Kuruluş Süreci Nasıl İlerler
İmplant Fiyatları
10.06.2022
A+
A-

Dernek kuruluş sürecini ve bunu düzgün bir biçimde idare ettirmek gerçekten de uzmanlık isteyen bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizler, bu bilincin farkına varmış yüksek standartlı hizmet politikasını anımsamaktayız.

Dernek Kuruluş Bildiriminden Sonra Süreç Nasıl İşlemektedir?

Mülki idare amirliği aracılığıyla dernek kuruluş süreç bildirimi, saat ve gün belirtilmek şartıyla sivil toplumla ilişkiler bölümüne havale edilir. Eklerinin alındığına yönelik alındı belgesi ve başvurunun asıl sahibine kuruluş bildirimi belgesi verilir. Bu sayede dernek, kütüğe kaydedilmiş olur.

Kuruluş eki ve bildiriminde verilen belgelerin gerçekliği ile dernek tüzüğü 60 günlük süre dahilinde mülki idare amiri aracılığıyla bizzat ya da sivil toplum birimlerine yetki verilmek neticesiyle incelenir.

Kuruluş bildiriminde kurucu ve tüzüktekilerin hukuki durumlarında kanuna uymayan veya aykırı olmasa da noksan olduğu tespit edildiği süre boyunca bunların tamamlanması ya da derhal giderilmesi kuruculardan istenir.

Dernek kurmak gerekirken dikkat etmemiz gereken çokça etken vardır. Gelin bunları hep birlikte inceleyelim.

l Anayasamızın 32. Maddesinin 5253 sayılı bildirisindeki dernekler kapsamlı kanunu inceleyerek işe atılabiliriz.

l Genel anlam yüklenilen bütün, tamamı ve hepsi gibi kelimeleri netleştirilmiş bir üye sayısına sahip olmadan paylaşmayız.

l Dernekler tüzüklerinde uyulması için tamamlanan çalışma ve amaç konuları vasıtasıyla etkinlik göstermek zorundadırlar.

l Kuruluş bildiriminde, tüzük ve kurucuların haklar varsayımlarında kanuna uymayan bir durumla karşı karşıya kalma, veyahut eksik belge bildirimi yapılmasına rağmen bu eksikliklerin def edilmesi ya da giderilmesi adına dernek kurucularına belirli bir süre verilir ve bu sistemin tebliğ edildiği gün baz alınarak yapıldığı için 30 günlük süre verilir ve bu sürede dernek kuruluş süreci için bu eksik evrakları tamamlanması talep edilir.

l Dernekler lüzum gördükleri alanlarda dernek etkinliklerini devam ettirebilmek amacıyla temsilcilik açabilirler.

l Dernek başvurusunda bulunan kişilere ellerin olduğuna dair alındı belgesi verilir.

l Derneğin kuruluşunun ardından, dernek tüzel kişiliğini kazanır kazanmaz 6 aylık süre dahilinde gerekli ve uygun görünen ilk genel kurul toplantısı ayarlanıp uygulanmalı ve mecburi organlar meydana getirilmelidir. 6 aylık olan bu zaman aralığında uygulanacak bu iki işlem kanuni zorunluluktan ibarettir.

l Çocuk derneklerin de ise; tüzel kişiler üye ya da kurucu olma hakkına aslında sahip değildirler. Bu çocuk derneklerindeki kuruluş beyannamesine kurucu(müessis) çocukların meşru mümessil izni eklenmesi gerekir.

 

Dernek Kurmak İçin Başvuru Hangi Kuruma Yapılmaktadır?

Dernek kurucuları vasıtasıyla imzalanmış gerekli diğer evraklar ve kuruluş bildirimi derneğin kurulacağı yerin il merkezlerinde Büyükşehir Belediyesi veya valiliklere sınırları dışında kalan ilçelerdeki kaymakamlıklara (mülki idare amirliğine) bağlı olan İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüklerine teslimi gerçekleştirilir.

Derneklere İsim Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Derneğe isim koymak aslında düşündüğümüz kadar da kolay bir adım değildir.

1) Bazı müsaadeye tabi olan birtakım sözcükler vardır. Bunlar ; Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk Türk vb. gibi ancak izin alınarak kullanılabilecek isimlerdir.

 

2) Daha önceki kurulmuş olan bir dernek isminin aynısının verilmemesine oldukça özen gösterilmelidir.

 

Derneğin Adında Kullanılmaması Gereken İşaret ve Kelimeler Şunlardır:

 

-Daha önce kurulmuş bir Türk devletine ya da başka bir ülkeye ait amblem, flamalar ve bayrak

 

– Kamu kurum ve kuruluşların yer aldığı isimler

 

– Günümüzde hala faaliyet göstermekte olan veya mahkeme kararınca feshedilmiş veya kapatılmış ya bir siyasi sendikanın, üst kuruluşun, partinin ya da derneğin rumuzu, rozeti, amblemi, rumuzu vb. işaretlerdir.

 Kaynak: https://elkagroup.com.tr

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.